Tynkowanie ścian metodą maszynową

Jeśli szukasz pomysłu na szybki i wygodny sposób wykończenia wnętrz – tynkowanie ścian metodą maszynową może być dokładnie tym, czego potrzebujesz. Ten wysoce zmechanizowany proces pozwala zwiększyć produktywność 3-4 razy, przy jednoczesnym utrzymaniu wytrzymałości i wyglądu wykończenia na najwyższym poziomie.

Metoda tynkowania maszynowego idealnie nadaje się do wykańczania budynków o dużej powierzchni, choć w mniejszych przestrzeniach też zapewnia dostęp do szeregu zalet. Spójrzmy na możliwości tego rozwiązania!

Skąd pomysł na tynkowanie ścian metodą maszynową?

Tynkowanie ścian, niezależnie od tego, czy wykonuje się je wewnątrz, czy na elewacji budynku, spełnia kilka funkcji.
Najważniejsze z nich to:

  • wyrównanie powierzchni,
  • zwiększenie izolacji termicznej.
Ten obowiązkowy etap jest jednym z najbardziej czasochłonnych i pracochłonnych. Dlatego od lat wiele uwagi poświęca się zagadnieniom dotyczącym jego mechanizacji, a efektem tego jest nowoczesne tynkowanie ścian metodą maszynową, które to w tym miejscu pragniemy przybliżyć. Przy ręcznym nakładaniu mas tynkarskich na powierzchnię roboczą nacisk niezbędny do przyczepności tynku do ściany zapewnia tynkarz. Przy zastosowaniu zmechanizowanego (maszynowego) sposobu nakładania zaprawa tynkarska jest dostarczana pod ciśnieniem niezbędnym do równomiernego rozprowadzenia na powierzchni z wytworzeniem wymaganej przyczepności.

Tynkowanie ścian metodą maszynową
Tynkowanie ścian metodą maszynową

Na czym polega tynkowanie ścian metodą maszynową?

Większość maszynowych urządzeń tynkarskich wykorzystuje podawanie pneumatyczne, ale zdarzają się modele oparte na mechanicznym sposobie aplikacji. W każdym razie zasadniczo kolejność maszynowej i ręcznej pracy tynkarskiej wygląda w ten sam sposób. Różnice polegają na technice nakładania mieszaniny używanej w realizacji zadania.

Etap I – przygotowanie

Tynkowanie rozpoczyna się od oczyszczenia powierzchni z kurzu, starej farby, łuszczącego się tynku i jakichkolwiek innych zanieczyszczeń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na efekt końcowy. Następnie tworzony jest specjalny podkład – dopasowany do konkretnego zlecenia na tynkowanie ścian metodą maszynową. Na przykład, do gruntowania płyt betonowych często stosuje się podkład z domieszką betonu. Po dokładnym nałożeniu podkładu na powierzchni płyty oczyszczonej ze starego wykończenia i uszczelnionej specjalnymi mieszankami lub klejem do płytek – można uzyskać ścianę charakteryzującą się doskonałą przyczepnością. Jest to możliwe zwłaszcza wtedy, gdy za wykonaniem takiego projektu stoją profesjonalni wykonawcy.

Etap II – tynkowanie

Do prawidłowego wykonania tynkowania ścian metodą maszynową niezbędne są dedykowane agregaty tynkarskie. To dzięki nim możliwa jest aplikacja masy tynkarskiej, a następnie właściwe jej wygładzenie. Jeśli gdzieś pojawiają się ubytki – specjalna końcówka agregatów pozwala na wygodne ich uzupełnienie. Gdy wstępnie położona masa metodą podeschnie, należy przejść do trapezowania i piórowania, co pozwoli nadać całości powierzchni pożądany kształt. Kolejnym krokiem jest zraszanie ściany i jej gąbkowanie, a następnie finalne wygładzenie całości. Tak wykonane tynkowanie ścian metodą maszynową pozwala na znaczne oszczędności czasu, jak i obniżenie kosztów zlecenia. Powyższy opis stanowi jedynie ogólne uproszczenie całego schematu. Ważne jest zaznaczyć, że aktualnie istnieje kilka technologii mechanicznego sposobu nakładania tynku, w których to ostateczna zasada działania, stopień mechanizacji, automatyzacja procesów mieszania i kontrola ilości wody znacznie się od siebie różnią. Istnieją jednak wspólne zalety i wady takich urządzeń – nad którymi chcemy pochylić się w dalszej części artykułu.

Samodzielne tynkowanie ścian metodą maszynową – przydatne wskazówki

Jeśli mimo wszystkich zalet, jakie zapewnia oddanie tynkowania ścian metodą maszynową w ręce specjalistów i tak zdecydowałeś się na samodzielne wykonanie tego zadania – dobrze jest nie tylko przygotować się pod względem materiałów i sprzętu, ale też pozyskać jak najwięcej informacji czysto teoretycznych. Mamy dla Ciebie kilka takich istotnych wskazówek.

  • Przed rozpoczęciem procesu należy, jakim jest tynkowanie ścian metodą maszynową etap wykończenia – zawsze należy sprawdzić grubość warstwy. Nie powinna przekraczać 4 cm na suficie i 5 cm na ścianie. Jeśli warstwa na suficie jest wyższa niż te wartości – powinna być wyrównana płytą gipsowo-kartonową.
  • Przygotowanie mieszanki zawsze powinno być wykonane ściśle według instrukcji producenta.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy braków sprzętowych lepiej zaniechać samodzielnego procesu i skorzystać ze wsparcia profesjonalistów.

Zalety tynkowania ścian metodą maszynową

Tynkowanie ścian Bielsko
Tynkowanie ścian Bielsko

Przede wszystkim należy wyróżnić korzyść jaką jest niesamowita szybkość pracy. Wydajność pracy przy tynkowaniu maszynowym wzrasta co najmniej 3-4 razy w porównaniu do ręcznego nakładania tynku. Jeśli podobnie, jak profesjonaliści oferujący tynkowanie ścian metodą maszynową używasz jednostek stacjonarnych, wydajność wzrasta nawet do 5-6 razy. Do tego dochodzi oczywiście gwarantowana jakość. Dzięki automatycznemu przygotowaniu mieszanki do tynkowania – można mieć absolutną pewność, że jej jakość jest na najwyższym poziomie, a efekt końcowy jest pożądany, bo równomierny. Co więcej, po odparowaniu wilgoci i wysuszeniu mieszanina nie kurczy się – zatem jest to kolejna kwestia, o którą absolutnie nie musisz się martwić.

Do tego dochodzi wysoki poziom izolacji, gdyż tak nałożona warstwa tynku zwiększa izolację akustyczną i zmniejsza przewodność cieplną. Jednak największą zaletą tego rozwiązania oczywiście jest realna oszczędność czasu i pieniędzy.

Możliwe oszczędności uzyskane z pomocą tynkowania maszynowego

Z reguły producenci urządzeń do mechanizacji nakładania tynku twierdzą, że ich sprzęt zapewnia zmniejszenie zużycia materiałów wykończeniowych w porównaniu do aplikacji ręcznej. Jednak przy złym wyborze trybu tynkowania i lepkości roztworu znaczna część wykończenia zostanie obciążona, odbijając się od ściany. Dlatego stwierdzenie o oszczędzaniu materiałów eksploatacyjnych wydaje się być prawdziwe wtedy, gdy tynkowaniem zajmują się profesjonaliści. W przypadku amatorów taka korzyść jest trudna do osiągnięcia.

Warto jednak zwrócić tutaj uwagę na całkowite oszczędności mierzone w kosztach wykończenia. Przede wszystkim to, jak duże będą zależy bezpośrednio od ilości wykonanej pracy. Z jednej strony gotowe masy tynkarskie do aplikacji maszynowej są nieco droższe od ich ręcznych odpowiedników. Ponadto należy wziąć pod uwagę koszty energii elektrycznej i sprzętu lub wynajęcia wysoko wykwalifikowanych specjalistów posiadających własne instalacje, których usługi są oczywiście droższe.

Z drugiej strony duża szybkość wykonania pracy i to, że przy tynkowaniu ręcznym konieczne jest zaangażowanie znacznie większej liczby pracowników. Reasumując, w większości przypadków tynkowanie ścian metodą maszynową wydaje się być dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Tynki maszynowe
Tynki maszynowe

Czy to rozwiązanie ma jakieś ograniczenia?

Jak wszystko w życiu, również i tynkowanie ścian metodą maszynową ma swoje słabsze strony. Jedną z najczęściej wymienianych jest to, że wymaga dużo miejsca. Agregaty do tynkowania maszynowego są dość nieporęczne, dlatego w małym pomieszczeniu trudno jest je obrócić. Jeśli jednak oddasz to zadanie profesjonalistom nie będziesz musiał się martwić o ich przechowywania i na pewno znajdą sprzęt dopasowany do konkretnego pomieszczenia. Warto tym bardziej podejść do tego w ten sposób, gdyż nie ukrywajmy – chodzi o drogi sprzęt. Jednorazowy zakup takiej maszyny po prostu nie jest opłacalny. Lepiej skorzystać z usług profesjonalistów, którzy pracują z dużymi wolumenami i mają doświadczenie. Warto też wiedzieć, że ten sprzęt pracuje dość głośno. Uwzględnij więc w swoim harmonogramie zajęć, że może dojść do takich przejściowych zakłóceń i dostosuj swoje planu do tego faktu.

Dlaczego warto zdecydować się na tynkowanie ścian metodą maszynową z pomocą profesjonalistów?

Przede wszystkim zyskujesz pewność, co do absolutnie szybkiego terminu zakończenia prac wykończeniowych, niezależnie od rodzaju obrabianej powierzchni. Przewaga nad nakładaniem tynku w sposób ręczny jest średnio od 4 do 7 razy większa. Warto też wskazać na inną, niewątpliwą zaletę takiego rozwiązania – tynkowanie ścian metodą maszynową to także realnie zwiększona przyczepność. Siła wyrzutu masy szpachlowej, jaką zapewniają używane przez profesjonalistów agregaty tynkarskie, jest większa niż wysiłek większości mistrzów tynkarstwa. Co więcej, - jej poziom zostaje zachowany na takim samym poziomie podczas realizacji całego zlecenia. W efekcie uzyskujesz wykończenie posiadające równą i znacznie lepszą przyczepność do powierzchni podłoża.

Dodatkową zaletą jest to, że nałożony w ten sposób tynk nie pęka po wyschnięciu. Zależnie od warunków aplikacji, masę tynkarską dociska się do podłoża z równą siłą na całej traktowanej w ten sposób powierzchni. Dodatkowo szybkość aplikacji pozwala na opracowywanie dużych powierzchni bez przerw, bez łączenia miejsc poddanych już tynkowaniu z tymi już wysuszonymi. Ze względu na różnicę w przebiegu procesu odparowywania wilgoci, to właśnie w takich miejscach tworzą się pęknięcia. Tynkowanie ścian metodą maszynową pozwala efektywnie tego unikać.

Tynkowanie ścian ręczne czy zmechanizowane?

Na to pytanie istnieje jednoznaczna odpowiedź - lepiej zmechanizować ten proces. Dokonując wyboru na korzyść tynkowania maszynowego, oszczędzasz czas i otrzymujesz wysoką jakość pracy. Pozostaje wybrać firmę, dla której takie tynkowanie ścian metodą maszynową to chleb powszedni. Są to specjaliści, którzy osiadają niezbędny sprzęt i duże doświadczenie. Takim można zaufać i liczyć na końcowy efekt, który nie tylko odpowiada na wymagania, ale też wręcz przekracza oczekiwania.

Skontaktuj się z nami, jeśli tynkowanie ścian z pomocą metody maszynowej jest tym czego szukasz i czym się interesujesz. Jest więcej niż pewne, że będziemy Ci w stanie służyć posiadanym doświadczeniem oraz zdobytą wiedzą o charakterze teoretycznym, jak i praktycznym.

Kontakt z N-System

imie i nazwisko
telefon
e-mail
treść