Różnice między tynkami cementowo-wapiennymi a gipsowymi

Tynkowanie ścian to to działanie mające na celu zabezpieczenie ściany przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak wilgoć czy ogień. Tynki są również ważną warstwą podkładową, zapewniającą równą i gładką powieżchnię ściany, na której następnie będzie można wykonać kolejne prace wykończeniowe takie jak kładzenie płytek lub inych elementów o przeznaczeniu dekoracyjnym czy malowanie. Niekiedy wygładzone tynki same w sobie stanowią już element wykończeniowy ściany, zapewniając jej estetyczny, gładki wygląd.

Ze względu na wiele przypadków zastosowań tynków, powstało kilka rodzai tynków które stosuje się we współczesnym budownictwie. Tynki cementowo-wapienne powstały jako rozwinięcie tradycyjnych tynków wapiennych, które tradycyjnie były używane przy wykończeniach budynków. Specyfika tynków cementowo-wapiennych powoduje że sa one dużo trwalsze i twardsze niż tradycyjne tynki wapienne. Tynki cementowo-wapienne cechują się wyjątkową trwałością, są to mieszanki tynkarskie które cechuje wodoodporność, paroprzepuszczalność, niepalnoś, wysoka trwałość oraz plastyczność. Dzięki tym cechom tynko cementowo-wapienne sa bardzo uniwersalne i można aplikować je za równo na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Warto zauważyć że specyficzna budowa tynków cementowo-wapiennych powoduje że materiał ten gromadzi wilgoć, dzięki czemu skutecznie chroni ściany przed zagrzybieniem oraz powstaniem pleśni, jednocześnie, gdy pomieszczenie nadmiernie się osuszy, tynk cementowo-wapienny zacznie oddwawać zgromadzoną wilgoć, nawilżając pomieszczenie i zapewniając stały poziom wilgoci.

Różnice między tynkami cementowo-wapiennymi a gipsowymi
Różnice między tynkami cementowo-wapiennymi a gipsowymi

Dzięki swoim właściwościom, tynki cementowo-wapienne nadają się do stosowania zarówno wewnątrz jak i po zewnętrznej stronie budynku, tynki te świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na wysoki poziom wilgoci, takich jak piwnice czy garaże, ale również łazienki oraz wszystkie inne pomieszczenia narażone na niedogrzanie oraz wilgoć. Tynki cementowo-wapienne to również odpowiedni materiał do krycia zewnętrznych ścian budynku. Na elewacjach domów należy kłaść właśnie tynki cementowo-wapienne, gdyż ich właściwości powodują że są one wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu otynkowania ściane ne zostanie zdegradowana przez zmienną pogodę.

Tynki gipsowe to inna odmiana tynków, która cechuje się przede wszystkim gładkością wykańczanych powierzchni, są one odpowiednim rozwiązaniem dla wykańczania pokoi oraz użytkowych wnętrz budynków. Ściany pokryte tynkami gipsowymi nie wymagają dodatkowego krycia ich gładzią gipsową czy sztablaturą, dzięki czemu zaraz po otynkowaniu ściany tynkiem gipsowym można przystąpić do działań malarskich. Tynki gipsowe to rozwiązanie które należy wybrać jeżeli mamy doczynienia ze ścianami wewnętrznymi, w pomieszczeniach ocieplonych oraz wentylowanych. Są one idealnym rozwiązaniem do zastosowania w pomieszczeniach mieszkalnych, użytkowych oraz repezentacyjnych.

Tynki cementowo-wapienne
Tynki cementowo-wapienne

Wybierając tynki gipsowe trzeba jednak pamiętać że jest to materiał podatny na uszkodzenia i zadrapania, dlatego nie sprawdzi się on w pomieszczeniach w których zachodzi ryzyko porysowania lub w pomieszczeniach w których prowadzone są prace które mogły by narazić ścianę na uszkodzenie.

Podczas podejmowania decyzji którym typem tynku checemy wykończyć ścianę należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to czy jest to ściana zewnętrzna czy wewnętrzna, należy również zastanowić się czy ściana po otynkowaniu będzie malowana, czy zostaną do niej przymocowane kolejne elementy wykończenia - jeżeli te elementy będą ciężkie, należy zastanowić się nad wyborem tynku cementowo-wapiennego, nawet jeżeli tynkowanie miałoby być wykonane w pomieszczeniu ocieplonym i wentylowanym, ponieważ to właśnie tynk cementowo-wapienny jest twardsz i wytrzymalszy i będzie w stanie utrzymać nałożone na niego elementy wykończenia. Należy też zastanowić się czy pomieszczenie które chcemy otynkować będzie ogrzewane oraz zbadać czy nie jest one zagrożone wilgocią. Następnie trzeba określić przeznaczenie pomieszczenia, w miejscach w których przewidujemy prowadzenie intensywnych prac, takich które mogą zagrozić otarciem lub uszkodzeniem ściany, znów, powinniśmy zdecydować się na zastosowanie tynku cementowo-wapiennego. W pomieszczeniach mieszkalnych oraz biurowych, w których nie przewiduje się podejmowania prac mogących zagrozić uszkodzeniem ściany, a ważna jest estetyka oraz jakość wykończenia powinniśmy zaś zdecydować się na tynki gipsowe, które są idealnym rozwiązeniem dla wszelkich pomieszczeń pełniących funkcje reprezentacyjne.

Wykonanie tynkowania metodą maszynową.

Niezależnie od tego jaki tynk wybierzemy do wykończenia ściany, do nakładania tynku należy zatrudnić ekspertów, którzy w profesjonalny i skuteczny sposób będą w stanie nałożyć tynki na duże powierzchnie pomieszczeń. Sposobem na skuteczne i równomierne nałożenie tynku jest tynkowanie metodą maszynową. Tynkowanie metoda maszynową odbywa się przy użyciu agregatu tynkarskiego który podaje tynk poprzez specjalną pompę, dzięki zastosowaniu takiej technologi pracy tynkowani ściany odbędzie się sprawnie, a sam materiał zostanie rozłożony skutecznie i równomiernie.

Tynkowanie ścian metodą maszynową rozpaczyna się od prac przygotowawczych, powierzchnie które mają zostać otynkowane muszą najpierw zostać oczyszczone z kurzu, starej farby, czy starej warstwy tynku oraz innych zanieczyszczeń które mogłyby negatywnie wpłynąć na przyczepianie się nowej warstwy tynku do ściany. Następnie ścianę musi zostać uszczelniona, tak aby tynk nakładany metodą maszynową wyrzucony pod ciśnieniem nie przedostał się w niepożądane miejsca. Ponadto po oczyszczeniu ściany pokrywana jest ona warstwą specjalnego podkładu, który zapewni odpowiednie podłoże do tynkowania ściany. Dopiero po takim starannym przygotowaniu można przystąpić do tynkowania ściany metodą maszynową.

Tynki metodą maszynową wykonuje się przy użyciu specjanych gotowych mieszanek tynkarskich, które poza podstawowymi składnikami tworzącymi tynk zawierają również specjalne dodatki które poprawiają jakość mieszanki i zapewniają najwyższą jakość produktu.

W przypadku tynków cementowo-wapiennych, aby zapewnić najwyższą jakość tynki te kładzie się w trzech warstwach, pierwsza z nich to warstwa szczepna, którą określa się również mianem warstwy obrzutnej lub podstawowej, następnie na tę warstwę naszuca się warstwę podstawową. Ostatnia warstwa to warstwa wykończeniowa, czyli dekoracyjna, stosuje się ją jeżeli na ścianie nie planuje się stosować dodatkowych elementów wykończenia, takich jak płytki czy kamienie dekoracyjne, a sam tynk ma juz być tą ostatnią warstwą. Tynki gipsowe z kolei nakłada się w tylko jednej warstwie. Zaletą tynków gipsowch jest jest to że twardnieją i wysychają szybciej niż tynki cementowo-wapienne, a nakładanie ich produkuje mniej wilgoci, dzięki czemu pomieszczenie wysycha szybciej niż w przypadku zastosowania tynku cementowo-wapiennego.

Zalety wykonywanie tynków metodą maszynową.

Tynkowanie ścian metodą maszynową to przede wszystkim oszczędność czasu, tynkowanie metodą maszynową jest nawet do czterech razy szybsze niż tradycyjne tynkowanie ręczne. Ponadto wykorzystanie agregatu tynkarskiego pozwala również na zaoszczędzienie materiału oraz zapewnienie jednolitej mieszanki tynkarskiej na całej powieżchni ściany. Dzięki zastosowaniu metody maszynowej mamy pewność że ściana zostanie otynkowana odpowiednią warstwą materiału na całej swojej powierzchni. Metoda maszynowa nie ma ograniczeń co do materiału, więc można ją zastosować zarówno kiedy decydujemy się na tynki cementowo-wapienne jak i przy wyborze tynku gipsowego. Ponadto tynkowanie ściane metodą maszynową zapewnia wiele większą przyczepność tynku do ściany, siła wyrzutu tynku z agregatu jest wiele większa niż ta która została by przyłożona w przypadku tynkowania ręcznego.

Decydując się na tynkowanie ścian należy rozważyć tynkowanie metodą maszynową, ponieważ z zastosowania tej technologii płynie wiele korzyści. Jeżeli zdecydujem się na tynkowanie ścian metodą maszynową powinniśmy również zadbać o to, aby prace te zostały wykonane przez profesjonalistów i specjalistów w tej dziedzinie, którzy zadbają o to aby użyte materiały były najwyższej jakości a prace wykonywane były sprawnie i starannie. Dzięk poświęceniu prac związanych z tynkowaniem ścian profesjonalnej firmie będziemy mieli gwarancje że nałożone tynki będą nam służyły przez lata, a ściany będą odpowiednio i szczelnie zabezpieczone.

Profesjonalne wykonanie tynków maszynowych
Profesjonalne wykonanie tynków maszynowych

Kontakt z N-System

imie i nazwisko
telefon
e-mail
treść