Jak tynkować ściany?

Tynkowanie ścian to element wykańczania budynku którego nie można pominąć. Nałożenie na ściany i sufity warstwy tynku zapewni nie tylko gładką, elegancką powierzchnię, którą później można wykończyć farbą, glazurą czy boazerią, ale także zabezpieczy ściany budynku przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych, wilgocią i zanieczyszczeniami. Odpowiednio dobrana mieszanka tynkarska i rzetelne wykonanie prac tynkarskich zapewni że ściana przez długie lata nie ulegnie degradacji, a nałożone na nią wykończenie nie ulegnie zniszczeniu.

Tynkowanie ścian wewnętrznych powinno się rozpocząć po okresie osiadania i kurczenia murów, najwcześniej po trzech miesiącach od ich wybudowania. Najlepiej jest jednak poczekać jeszcze około trzy miesiące, po pół roku od zakończenia stanu surowego możemy mieć pewność że okres w którym ściany pracują najintensywniej już się zakończył, dzięki czemu można spodziewać się że na otynkowanej ścianie nie powstaną szczeliny i pęknięcia. Przed podjęciem prac tynkarskich należy również zamknąć prace związane z zakładaniem instalacji wodnych, centralnego ogrzewania oraz kanalizacyjnych. Instalacja elektryczna również powinna być wykonana przed rozpoczęciem tynkowania, puszki oraz skrzynki elektryczne powinny być już osadzone w ścianach i odpowiednio zabezpieczone. Przed tynkowaniem należy również wykonać ościeżnice drzwiowe i okienne, oraz okryć je materiałem zabezpieczającym. Dzięki takiemu przygotowaniu pomieszczenia będziemy mieli pewność że nałożonego już tynku nie trzeba będzie usuwać, co naraża ścianę na powstanie wnęk i nierówności. Jeżeli w pomieszczeniu które chcemy otynkować nie jest jeszcze wykonana stolarka okienna, nie należy tynkować wnęk okiennych.

Mieszanki tynkowe

Najpopularniejszym sposobem na przygotowanie zaprawy tynkowej tradycyjnie było wykonywanie jej bezpośrednio na miejscu, jednak ten sposób na wykonywanie zaprawy wymaga nie tylko wiedzy oraz dużego doświadczenia, ale także jest pracochłonny. Tynk przygotowywany tradycyjnie w betoniarce może różnić się proporcjami składników, przez co na powierzchni ściany mogą wylądować tynki o różnych właściwościach, co jest efektem niepożądanym. Tradycyjnie wykonywany tynk jest również zbyt mocny aby używać go na większości współczesnych ścian, zastosowanie takiego tynku grozi tym, że tynk podczas wiązania może pękać, lub w najgorszym przypadku odpadać. Obecnie rozsądnym sposobem jest zastosowanie gotowej mieszanki tynkarskiej sprzedawanej w 25 kilowych workach lub wiadrach. Mieszanki te są wykonywane z precyzyjnie odmierzonych składników, dzięki czemu mają stałe parametry. Mieszanki takie wystarczy zmieszać z odpowiednią ilością wody, zgodnie z zaleceniem producenta, aby uzyskać zaprawę tynkarską o odpowiednich właściwościach. Gotowe mieszanki tynkarskie przygotowywane są odpowiednio do konkretnego typu podłoża i odznaczają się wysoką jakością i stałymi parametrami.

Jak tynkować ściany
Jak tynkować ściany

Jak tynkować ściany, metoda ręczna i maszynowa.

Przed tynkowaniem ścian należy zastanowić się czy tynkowanie chcemy wykonywać ręcznie, czy też wykorzystać do tego zadania tynkowanie ścian metoda maszynową. Należy pamiętać że o ile każdą mieszankę tynkarską maszynową można nakładać na ścianę zarówno ręcznie jak i maszynowi, to mieszanka tynkarska przeznaczona do nakładania ręcznego nie może być zastosowana w agregacie tynkarskim. Tynki ręczne nie zawierają w swoim składzie składników poprawiających urabialność i plastyczność zaprawy. Czas wiązania tynków ręcznych jest również zazwyczaj krótszy, przez co wymaga szybkiego i sprawnego wygładzenia materiału naniesionego na powierzchnię. Tynk po dodaniu wody należy mieszać mieszadłem wolnoobrotowym, tak aby masa miała jednolitą konsystencję i nie zawierała grudek. Tynki ręczne można również mieszać w betoniarce, ale trzeba pamiętać że bęben betoniarki musi być odpowiednio oczyszczony. Z kolei w przypadku tynków maszynowych, suchą mieszankę tynkarską miesza się z podaną w instrukcji ilością wody w agregacie tynkarskim, po czym można bezpośrednio podawać go na ścianę lub sufit przez specjalne ramię natryskowe.

Wykonywanie tynków maszynowych najlepiej jest pozostawić wyspecjalizowanej ekipie tynkarskiej, ponieważ tynkowanie ścian metodą maszynową wymaga odpowiedniego zgrania zespołu, tak aby w odpowiednim czasie wykonywać poszczególne etapy prac tynkarskich. Tynki maszynowe odznaczają się wyższą jakością niż tynki ręczne, zawierają w swoim składzie domieszki, które wydłużają czas obróbki tynku. Aby tynki były równo rozprowadzone i miały jednakową grubość na całej powierzchni, na ścianach stosuje się specjalne listwy prowadzące wykonane z aluminium.

Jak przygotować ścianę do tynkowania?

W przypadku ścian murowanych należy wypełnić spoiny pomiędzy cegłami, blokami czy pustakami, ale trzeba zadbać aby szczeliny te nie były całkowicie wypełnione i zrównane z powierzchnią ściany, ponieważ niewielkie wgłębienia i nierówności poprawią przyczepność nakładanego tynku. Wszelkie ubytki należy wypełnić zaprawą tynkarską kilka dni przed tynkowaniem, tak aby zaprawa ta zdążyła związać i stwardnieć jeszcze przed właściwym tynkowaniem. Jeżeli chodzi o ściany monolityczne, czyli między innymi betonowe, przed tynkowaniem trzeba oczyścić je z pozostałości preparatów antyadhezyjnych, którymi było pokryte deskowanie. Ścianę trzeba odtłuścić, do czego wykorzystać można między innymi benzynę. Przy wykrywaniu zanieczyszczeń na ścianach można wykorzystać lampę z żarówką ultrafioletową, która ułatwi nam to zadanie.

Kiedy upewnimy się że ubytki w ścianie zostały zaklejone, a powierzchnia jest oczyszczona i odtłuszczona, następnym etapem przygotowania ściany do tynkowania metodą maszynową jak i ręczną jest gruntowanie. Podczas gruntowania ścian przed tynkowaniem należy pamiętać o tym że grunty pod tynkowanie mogą zmniejszyć paroprzepuszczalność ściany, dlatego należy korzystać ze specjalnych gruntów od producenta tynków przeznaczonych do odpowiedniego typu podłoża. Dzięki temu będziemy mieli pewność że grunt pod tynkowanie nie wpłynie negatywnie na ścianę.

Jaki tynk dobrać do ściany?

Jak dobrać tynk do ściany
Jak dobrać tynk do ściany

Tynki cementowe stosowane są na sufitach oraz we wnętrzach które narażone są na działanie wilgoci. Świetnie sprawdzą się w łazienkach, piwnicach, oraz innych pomieszczeniach w których przewidywany jest duży poziom wilgoci. Tynki cementowe szybko wiążą, dlatego wymagają odpowiednich umiejętności podczas ich nakładania oraz odpowiedniej pielęgnacji. Nieodpowiednio nałożone tynki cementowe mogą skurczyć się i pękać. Tynki cementowe ze względu na niską cenę często stosowany jest jako podkład pod płytki glazurowe i terakotowe czy obrzutkę pod kolejną warstwę tynków cementowo-wapiennych. Tynki cementowe można nakładać zarówno ręcznie jaki i tynkować metodą maszynową, nakłada się je w grubości od piętnastu do trzydziestu milimetrów.

Tynk cementowo-wapienny również posiada właściwości chłonne, w zależności od tego jaka jest proporcja wapna do cementu wartości te są niższe lub wyższe. Ze względu na zawartość wapna tynki cementowo-wapienne są odporne na powstawanie grzybów i pleśni. Tynki te nadają się do wykorzystania w pomieszczeniach w których przewidywany jest wysoki poziom wilgoci. Są dobrym rozwiązaniem jeżeli trzeba wyrównywać krzywizny w ścianach, stosuje się je również jeżeli ściana ma być kryta płytkami lub tapetowana. Tynki cementowo wapienne metodą maszynową nakłada się w trzech warstwach. Pierwsza warstwa to obrzutka, która może również być wykonana przy użyciu tynku cementowego, kolejna jest warstwa podstawowa, a następnie kładzie się warstwę wykończeniową, czyli gładź. Wszystkie warstwy tynków maszynowych mają zazwyczaj grubość około półtora centymetra, jednak mieszanki które w swoim składzie mają więcej wapna niż cementu powinny być nakładane w grubszych warstwach. Jeżeli korzystamy z tynków gotowych pierwszą warstwą jest środek gruntujący, następnie tynk podkładowy, a trzecia warstwa, którą nakłada się tylko w przypadku gdy ściana nie będzie kryta płytkami lub okleiną to warstwa dekoracyjna.

Tynki gipsowe są paroprzepuszczalne, można je stosować na stropach i ścianach monolitycznych, wykonywane są również specjalne tynki gipsowe do stosowania przy ogrzewaniu ściennym. Tynki gipsowe dzięki swoim właściwościom paroprzepuszczalnym wpływają korzystnie na mikroklimat w pomieszczeniu. Tynki gipsowe absorbują nadmiar wilgoci, a jeżeli pomieszczenie staje się zbyt suche, tynki gipsowe oddają wilgoć. Tynki gipsowe należy stosować w pomieszczeniach suchych i dobrze wentylowanych. Tynki gipsowe odznaczają się najszybszym czasem wiązania. Większość tynków gipsowych nakłada się metodą tynkowania maszynowego. Tynki gipsowe nakłada się w grubości około piętnastu centymetrów. Ścianę otynkowaną tynkami gipsowymi należy odpowiednio zagruntować przed przystąpieniem do malowania.

W jakich warunkach tynkować ściany?

Tynkowanie ścian należy wykonywać w temperaturze od pięciu do dwudziestu pięciu stopni celsjusza, wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 70%. Niezastosowanie się do tych zasad może prowadzić do przesuszenia tynku, w przypadku zbyt wysokiej temperatury powietrza, lub przemrożenia, gdy temperatura jest za niska. Po nałożeniu tynków zaprawa musi związać i wyschnąć. Podczas trwania procesu wiązania należy zadbać o to aby pomieszczenie było wietrzone, w przypadku tynków cementowych oraz tynków cementowo-wapiennych proces suszenia i wiązania można przyspieszyć poprzez zastosowanie nagrzewnic i osuszaczy powietrza, należy jednak uważać, ponieważ zbyt intensywne wykorzystanie tych narzędzi może spowodować że tynki mogą skurczyć się i pękać.

Kontakt z N-System

imie i nazwisko
telefon
e-mail
treść